Szukaj na stronie

Zalety zielonej herbaty



Witajcie. Trochę odbiegniemy od przepisów na smakołyki, a podzielę się dziś z Wami ciekawymi informacjami. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o zielonej herbacie i jej super właściwościach dla zdrowia, polecam zaprzyjaźnić się z tą Panią" na dłużej. 😊
Ci, którzy już słyszeli o tej herbacie, zapewne kojarzą ją z odchudzaniem. I tu się zgodzę, lecz nie jest ona złotym środkiem przy redukcji tkanki tłuszczowej. Tak samo, jak nie ma cud tabletek, od których się chudnie, tak samo ta herbata nie zrobi z was super modeli. Kolejnym popularnym skojarzeniem jest oczyszczanie z toksyn, które też jest prawdą, lecz wszystko po kolei. 



Zielona herbata jest przede wszystkim składowiskiem polifenoli, które odpowiadają za jej właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne.  Usuwają one z naszego ciała wolne rodniki, które przyczyniają się do powstania nowotworów.  Ostatnie badania wykazały, że picie zielonej herbaty może zmniejszyć zachorowania na raka prostaty i piersi. 

Przeciwdziała odkładaniu się złogów na ścianach naczyń krwionośnych i zwiększa się przepuszczalność. Hamuje wchłanianie się cholesterolu do krwiobiegu, zmniejsza lepkość płytek krwi, zapobiegając tworzeniu się skrzepów. W rezultacie-zapobiega nadciśnieniu, obniża ryzyko zawału serca, choroby wieńcowej, udaru mózgu.

Zawiera garbniki, które wspomagają zwalczanie infekcji. Wspiera działanie antybiotyków (zwłaszcza bakteriobójczej chloralmecytyny) oraz pomaga pokonać bakterie (m.in. z rodziny Staphylococcus spp), także te oporne na antybiotyk. Ostatnie badania dowiodły nawet, że picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę aż o 75 procent! 

Smakosze zielonej herbaty rzadziej zapadają na schorzenia w obrębie jamy ustnej i uzębienia. Regularne picie zielonej herbaty może zapobiec chorobom zębów i dziąseł (pod warunkiem, że nie słodzimy herbaty cukrem!). Zawarte w napoju katechiny zabijają bakterie powodujące próchnicę i choroby przyzębia, natomiast występujący w nim fluor wzmacnia szkliwo. Poza tym zielona herbata hamuje rozwój płytki nazębnej i zwalcza nieświeży oddech.

Osoby regularnie pijące zieloną herbatę rzadziej łapią depresję. Zawarta w zielonej herbacie teanina działa relaksująco, zmniejsza stres i stabilizuje nastrój. Regularne picie kilku filiżanek herbaty dziennie zapobiega depresji, zwłaszcza u osób starszych.

Obfituje w liczne oksydanty (polifenole), które chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźniając procesy starzenia. Jej systematyczne picie pozwala dłużej zachować młodość. Kremy z dodatkiem zielonej herbaty chronią skórę przed foto starzeniem, opóźniając pojawienie się zmarszczek i przebarwień. Dodają cerze blasku i pomagają usunąć zaskórniki, dzięki swym właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Wyciągi z zielonej herbaty często stosowane są w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry przetłuszczającej się i trądzikowej.

Napar z zielonej herbaty działa moczopędnie, co przyczynia się do likwidowania obrzęków. Jednocześnie ma właściwości oczyszczające – usuwa toksyny, nagromadzone w tkankach. Dzięki temu jest skuteczną bronią przeciw cellulitowi, zapobiega jego powstaniu i wygładza skórę.

Substancje zawarte w herbacie takie jak: kofeina, wit. B, polifenole i katechiny, a zwłaszcza silnie działający galusan epigalokatechiny (EGCG) skutecznie przyspieszają proces przemiany materii i zmniejszają apetyt.  EGCG hamuje wchłanianie tłuszczów z pożywienia i potęguje ich zużycie przez organizm. Zielona herbata zwiększa również aktywność enzymów biorących udział w trawieniu, pozytywnie wpływa na metabolizm wątroby, wzmaga termogenezę oraz przyspiesza utlenianie tłuszczów, stąd jej popularność w świecie odchudzania.

❗Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzać z piciem herbaty (jakiegokolwiek rodzaju), bo zawarta w nich katechina hamuje wchłaniane żelaza z pożywienia. Również kofeina (teina) spożywana w nadmiarze będzie miała skutki uboczne takie jak nerwowość, osłabienie, problemy z żołądkiem, wymiotami czy zgagą. Zaleca się, aby nie przekraczać 5 szklanek herbat dziennie.



Dodatkowo chciałam zaznaczyć, aby ❌nie wybierać smakowych zielonych herbat. Po pierwsze, zawartość owoców" jaka w nich się znajduję jest znikoma, a po drugie często goszczą im dodatki w postaci aromatów. Uważam, że lepiej jest zaparzyć samą herbatę i dodać łyżeczkę soku z owoców świeżo wyciśniętych.😊

Na koniec jeszcze chciałam od razu polecić, jakich firm i rodzajów ja używam. Są to zarówno liściaste, jak i saszetki. 







4 komentarze:

Miło mi gościć Ciebie na mojej stronie. Mam nadzieję, że przepis lub artykuł Ci się spodobał i jeszcze do mnie wrócisz :)

Copyright © ZDROWO I AKTYWNIE , Blogger